Dokonali tego Bayern, Slavia Praga a na Słowacji MSK Żylina. Który z klubów będzie pierwszy w Polsce?

Na zdjęciu proces mycia ekokubków wielorazowych Nicknack – zakupionych dla katowickiego festiwalu OFF

przez markę Lech w myjni przemysłowej Nicknack, znajdującej się na Śląsku.

Myjnia umyła już setki tysięcy ekokubków wielokrotnego użytku.

 
Ekokubki Nicknack IML

Ekokubki wielorazowe produkcji Nicknack z nadrukiem IML: Perły, stadionu „PGE Narodowy”, hokejowego GKS Tychy, piłkarskiego Górnika Zabrze, marki Lech, miasta Rybnik i festiwalu Co jest grane 24.

 
Ekokubki Nicknack z nadrukiem w technologii sitodruku

Ekokubki wielorazowe produkcji Nicknack z nadrukiem w technologii sitodruku: Audiolake, Red Bull, Adidas Runners, Browaru Zamkowego Racibórz, festiwalu Instytut, ponownie Red Bull (z odwzorowanym pantonem granatu Red Bulla) i festiwalu Boski Fest.

 
System w Rybniku

Tak wygląda po każdym meczu żużlowym stadion MOSiR w Rybniku. Rozwiązaniem problemu zaśmieconych aren

jest wprowadzenie systemu kaucjonowanego eko kubka wielorazowego.

 

Kubek wielorazowy w systemie kaucjonowania ma Bayern, Slavia Praga a na Słowacji; MSK Żylina. Który z klubów będzie pierwszy w Polsce?

 
System kaucji zwrotnej Nicknack
 
Ekokubki Nicknack Slavia PragaEkokubki Nicknack MSK Żylina

Od 1 stycznia 2021 – za sprawą niedawno uchwalonej przez UE dyrektywy – nie spotkamy już na sportowych arenach czy wielkich imprezach masowych, jednorazowych plastikowych sztućców czy talerzyków a ilość używanych plastikowych kubków jednorazowych będzie musiała ulec radykalnemu ograniczeniu aż do ich całkowitej eliminacji.

 

Czym je zastąpimy? Bayern Monachium już od początku sezonu 2018/2019 korzysta na swojej Allianz Arenie – o pojemności ponad 70 tys. miejsc – z proekologicznego systemu kaucjonowanego ekokubka wielorazowego, dzięki czemu nie powstanie tam 1,5 miliona śmieci w postaci kubków jednorazowych w ciągu tylko jednego sezonu piłkarskiej Bundesligi. Każdy kubek wielorazowy jest kaucjonowany kwotą 2 Euro i po meczu kibic może go zwrócić odzyskując kaucję albo zabrać na pamiątkę. To samo rozwiązanie wprowadził też aktualny wicemistrz i zdobywca Pucharu Czech: Slavia Praga. Na jej 20-tysięcznym stadionie Eden Arena można pić napoje wyłącznie z wielorazowego – bezpiecznego dla zdrowia – kubka z polipropylenu firmy Nicknack, który po meczu jest myty w specjalnej myjni przemysłowej i wraca na stadion. Swojego wielorazowego Nicknacka w systemie kaucjonowania ma też słowacka MSK Żylina i wiele innych klubów piłkarskich i hokejowych u obu naszych południowych sąsiadów.

 
Ekokubki Nicknack GKS Tychy

Który z polskich klubów będzie pierwszym, który przejdzie na to sprawdzone ekorozwiązanie jest już wyłącznie kwestią czasu. Najbliżej będzie klubom z Gliwic, które rozgrywają swoje mecze w najnowocześniejszej hali w Polsce: Arenie Gliwice, ponieważ decyzją jej operatora właśnie wdrażany jest tam system Nicknack. Wiadomo już natomiast, że od września 2019 roku z systemu skorzysta wciąż aktualny mistrz Polski w hokeju na lodzie; GKS Tychy.

 

Warto zauważyć, że prekursorem tego rozwiązania w Polsce jest firma Interpretor Sp. z o.o. z Rybnika, która obsługuje systemem Nicknack wiele imprez festiwalowych (m.in. katowickie OFF i Tauron Nowa Muzyka, raciborski Intro, warszawskie Instytut i Co jest grane oraz Green Olsztyn Festival) a kubki wielorazowe produkuje dla Perły – Browarów Lubelskich S.A., Kompanii Piwiwarskiej S.A. czy dla Górnika Zabrze, źuźlowego ROW Rybnik a także Stadionu „PGE Narodowy”. Dzięki działalności Nicknack nie powstało w Polsce, Czechach i na Słowacji – tylko w ciagu 2018 roku – prawie 60 ton śmieci, w postaci użytych kubków jednorazowych (około 5 mln sztuk).

 

Chętnym do zgłębienia wiedzy w temacie polecamy szczegółowe opracowanie: TUTAJ oraz kontakt z firmą producenta ekokubka wdrażającą system wraz z pełnym jego serwisem: TUTAJ.

 

Żużlowy ROW Rybnik od roku 2018 posiada na swoim meczach kaucjonowane kwotą 8 zł eko kubki wielorazowe Nicknack.

Na stadionie można jednak w dalszym ciągu napić się z kubka jednorazowego.

Video ma na celu wyjaśnienie sposobu działania systemu kaucjonowanego ekokubka wielorazowego Nicknack.

Warunkiem właściwego wdrożenia systemu jest odpowiednie poinformowanie o jego proekologicznym celu konsumentów.

 
Ekokubki Bohemiansa 1905 Praga

Od 2012 roku z systemu korzysta też Bohemians 1905 Praga a jego eko kubki wielorazowe Nicknack cieszą się

niesłabnącym zainteresowaniem wśród kibiców. Na zdjęciu m.in. kubek z wizerunkiem Antonina Panenki (w środku).

 
Ekokubki Bohemiansa 1905 Praga

Na meczach Górnika Zabrze można pić napoje z eko kubków wielorazowych Nicknack od października 2018 roku.

Ambicją klubu jest wdrożenie systemu być może od sezonu 2019/20.